Rozhovor s death metalovou skupinou z Finska - TORMENTOR TYRANT.
Odpovídali M.Malignant (basa, zpěv) a S.Envenom (zpěv, kytara), děkujeme!
Recenze/review - TORMENTOR TYRANT - Excessive Escalation of Cruelty (2025):
Ave TORMENTOR TYRANT! Zdravím do finského undergroundu. Doufám, že je u vás vše v pořádku. Mělo by, máte na kontě letos první dlouhohrající skvělé album své kariéry. Musím se přiznat, že mě doslova přikovalo na zeď. Je temné, energické, řeže ostrou hranou nože. Je hodně slyšet, že jste odvedli skvělou práci a taky velká porce talentu. Jak vnímáš novou desku v souvislosti s vaším prvním EP? Kam jak jste se chtěli posunout a v čem jsou podle tebe nahrávky odlišné?
M: Zdravím Jakube! Omlouvám se, že mi trvalo tak dlouho odpovědět na rozhovor, ale rovnou k věci! První EP (nebo naše demo, jak mu rádi říkáme) obsahovalo zbytky riffů, které jsme vlastně napsali už před lety, ale nenašly uplatnění v žádné z našich dalších kapel. Sakra - v písni „All-Seeing Eye“ jsou vlastně dva riffy, které jsem napsal, když mi bylo šestnáct, a ta píseň potřebovala takovou tu naivní mladickou nespoutanost, takže tyhle riffy byly za tím účelem exhumovány. Demo bylo také spíše experimentem, kam se kapela bude ubírat, a zjišťováním našeho stylu. Takříkajíc první krůčky do existence.
Nové album je ale úplně nový materiál, napsaný právě pro tento účel. Pořadí písní je také téměř stejné, v jakém byly napsány, s výjimkou „Tartarean Iron Grip“ (skladba č. 4 na albu), která, jak si vzpomínám, byla první novou písní, kterou jsme pro toto album napsali. Můžete také trochu slyšet vývoj zvuku a identity kapely, jak postupuje od začátku do konce alba.
Zvukově se nahrávky také poněkud liší. Demo bylo nahráno živě (kromě vokálů a toho jednoho kytarového sóla) a zní ostřeji a chladněji. Plnohodnotné album bylo nahráno nástroj po nástroji a zní mnohem tučněji, opravdu těžce a agresivněji. Oba produkční styly mají své výhody. Snad bude příští deska něco uprostřed těchto přístupů. To se teprve uvidí!
„Excessive Escalation of Cruelty“ v sobě obsahuje všechny atributy dobrého death. Pro mě osobně se jedná o desku, ke které se hrozně rád vracím. Jakým způsobem vznikala? Jak skládají nový materiál TORMENTOR TYRANT?
M: Všechno v TT se skládá a aranžuje tváří v tvář ve zkušebně. Žádná podomácku naprogramovaná bicí dema nebo nějaké nudlovité kytarové PRO soubory se nepřijímají. Každý člen má povinnost přinést RIFFy do zkušebny, kde jsou podrobeny prověrce, při níž jsou přijaty nebo upraveny jen ty dobré a nejvhodnější riffy a slabé riffy jsou bičovány a potupně zesměšňovány. Někdy je to docela brutální. Přeživší riffy jsou pak společně s celou skupinou uspořádány do vhodných vzorců, ze kterých se vytvoří píseň.
Kdo je podepsán pod nahráváním a masteringem? Musím potvrdit, že zvuk doslova zabíjí. Pořád mě to nutí na hi-fi věži přidávat volume. Máte zvuk, který je krutý, surový a zároveň temný a živočišný. Jak se vám spolupracovalo? V jakém studiu jste nahrávali a jak vše probíhalo?
M: Nahrávání a míchání jsem provedl já, finální mastering byl ponechán na externích silách. Vydavatelství mi doporučilo Carla „The Hand of Doom“ Altobelliho. Nahrávání je něco, co mě vždycky zajímalo, a s každým dalším rokem se snažím vyvíjet své vybavení a dovednosti. Moje metody nejsou v žádném případě dokonalé a většinou znějí dost syrově - ale pro hudbu, kterou děláme, to funguje.
Nedílnou součástí a jakýmsi bonusem navíc je pro fanoušky dnes CD. Vy jste jej vydali u labelu Everlasting Spew Records a je opatřeno démonickým obalem. Autorem je Roni Ärling. Jak jste motiv vybírali a jak souvisí s hudbou na novince?
M: Jsem „stará škola“ v tom smyslu, že pouze fyzické vydání je skutečné album a digitální verze je bonusová - něco, k čemu máš případně okamžitý přístup na cestách, něco jako „fast food“. Takže pokud se mi hudba opravdu líbí, musím ji vlastnit na fyzickém nosiči. Ale jsem produktem své doby a sbírám hudbu od 90. let v různých formátech. Jistě, dnes už nekupuji tolik jako dřív. Začíná mi také docházet místo, kde bych mohl skladovat další cédéčka nebo vinyly!
Ale v souvislosti s tím si myslím, že vizuální prezentace alba je naprosto důležitá. Proto jsme chtěli mít na našem albu reprezentativnější a lépe vykreslený obal než na našem EP. Obal EP jsem hrubě nakreslil já, ale tentokrát jsme chtěli někoho s většími schopnostmi a já si okamžitě vzpomněl na Roniho Ärlinga, který je tatér, ale také kolega hudebník z několika kapel jako Lie in Ruins nebo Perdition Winds. Obrázek je peklem pokřivených tváří trýzně a velmi a záměrně kreslí narážky na výtvarné zpracování „Altars of Madness“ a něco, co by se snad dalo najít v počítačové hře Doom 1 z počátku 90. let. Také vám okamžitě prozradí, o čem hudba je, a neponechává žádný prostor pro nějaké záludnosti.
Toulám se podsvětím již přes třicet let a do Finska si chodím pro muziku vlastně na jistotu. Myslím, že máme podobnou náturu i vkus, co se týká metalu. Mám vaše kapely hodně rád a pečlivě sleduji vaši scénu. Možná vám i trošku závidím, my máme u nás jen pár death metalových smeček, které stojí za to. Čím si to vysvětluješ, že zrovna u vás se death metalu tolik daří? Jak vnímáš vaši scénu, fanoušky, labely?
M: Opravdu nevím, co je příčinou. Ve Finsku vždy existoval silný metalový underground a hudba a hra na nástroje byly vždy podporovány pro děti tím, že jim místní mládežnická centra poskytovala zkušebny. Proč právě death metal? Možná jen rezonuje se zdejšími lidmi. Nejsem si jistý, jak je to v dnešní době, ale za mého mládí tu vždycky panovala i určitá soutěživost mezi kapelami - což tak trochu udržovalo věci na uzdě a každá kapela se snažila být lepší než ta druhá. To věci posiluje a udržuje ostrost. Možná i to přispívá ke kvalitě kapel.
Zdá se, že scéna a fanoušci jsou v docela dobrém stavu, do kterého se vlila spousta nové mladé krve, což je skvělé. Udržuje to věci naživu. Nevím ale o tom, že by bylo tolik finských labelů. Pár menších mě napadá, ale to je asi tak všechno.
Hrajete death metal ovlivněný starou školou. Dnes se vlastně kapela nemůže vyhnout srovnání, mě by ale zajímalo, jak vlastně vznikl nápad založit TORMENTOR TYRANT, kdo byl a je vaším vzorem a kam vaši kapelu chcete posunout? Lákají vás třeba velké zahraniční festivaly, jste ochotni vyrazit na turné s nějakou slavnější smečkou?
M: Žádný velký příběh neexistuje - hvězdy se prostě sešly tak, že jsme založili kapelu. Všichni tři (S. Envenom - kytara / zpěv, J. Carnage - bicí a já M. Malignant - basa / zpěv) jsme se potkali při společných koncertech s našimi dalšími kapelami Solothus a Corpsessed. Dali jsme se do řeči a objevili společnou lásku k Deicide. To vedlo k tomu, že jsme ve zkušebně začali hrát nějaké covery, ale po nějaké době jsme se rozhodli, že by bylo mnohem zajímavější skládat raději vlastní materiál. V tu chvíli jsem přešel z kytary na basu a naším záměrem bylo, aby kapela fungovala jako power-trio - čím méně lidí, tím méně problémů.
Jsme silně ovlivněni různými styly metalu - americkými věcmi typu Morrisound, jako jsou ranní Deicide, Morbid Angel, Nocturnus, nebo ponurejším death metalem jako Incantation, Immolation, Autopsy nebo finským death metalem z počátku 90. let, některými švédskými kapelami, brazilské věci typu Cogumelo Records nebo kapely jako Mortem z Peru, další black metal druhé vlny 90. let, britský death metal jako raní Carcass, Paradise Lost, nebo zase klasické věci jako Slayer nebo Sepultura, Celtic Frost / Hellhammer, Morbid Saint, Sodom, Destruction, Dark Angel a nekonečný seznam dalších věcí.
Kam chceme tuhle kapelu posunout? Cokoliv se nám bude zdát vhodné a jaké příležitosti se nám naskytnou. Nemáme žádný velký plán na dominanci, prostě děláme to, co je pro nás přirozené, bez nějakých velkých tlaků nebo očekávání od kohokoliv. Jde o to, abyste tvořili něco, co vás samotné baví. Turné? Proč ne, pokud nám zkříží cestu dobrá příležitost, ale aktivně se o ni nesnažíme, a nakonec - hudba nikdy nebude naším denním zaměstnáním, ale důležitým koníčkem a výronem kreativity, kterého se nikdy nevzdáme, ale také na něm nikdy nebudeme finančně závislí. To nám také umožňuje dělat si s hudbou v podstatě, co chceme, a nejít nějakou cestou, která by byla výdělečná.
Když jsem před sedmi lety zakládal svoje stránky, měl jsem vizi, že se budu snažit podporovat kapely, které podle mě nejsou tolik na očích. Dát o nich vědět světu. Myslím, že se mi to celkem daří, alespoň podle ohlasů. Jak přistupujete k propagaci vy? Necháváte to na labelu nebo sami posíláte CD různě na recenze? Já si třeba alba, která mě opravdu baví, kupuji. Jak jste na tom vy? Jste také fanoušci, co rádi a často podporují své kolegy? Chodíte na koncerty? Paříte?
M: Děláme určité formy propagace tím, že posíláme CD k recenzím, děláme rozhovory a samozřejmě hlavní práci v tomto směru dělá vydavatelství. A jak už jsem řekl v předchozí odpovědi, stále sbírám fyzická CD - zejména od kapel, které podporuji nebo jsou našimi přáteli.
Přiznávám, že na koncerty chodím mnohem méně než řekněme před dvaceti lety, a pařby jsou dnes také mnohem vzácnější - ale nikdy nejsou úplně mimo mísu, a pokud se naskytne vhodná příležitost, určitě si s dobrými přáteli užiju pár piv navíc na skvělém undergroundovém metalovém koncertě.
Na jednou stranu má dnes začínající kapela spoustu možností, jak o sobě dát vědět, ale zase na druhou stranu, skupin je obrovské množství a fanoušci se v nich ztrácejí. Hodně lidí jen stahuje mp3 z internetu a místo koncertu raději plive jedovaté sliny na facebooku. Jak vás, jako TORMENTOR TYRANT ovlivňují moderní technologie? Co si myslíš o stahování muziky, google metalistech, streamování muziky apod.?
S: Utrpení má mnoho podob, digitální, analogové, elektrické, tupé. Tormentor Tyrant je všechny využívá, aby oslovil širší svět. Stahujte a streamujte vše, co můžete, než přijde věk temnoty. Jedovaté internetové sliny jen podněcují plameny za očima nesmrtelného a nestárnoucího Tyranta. Ty, čtenáři tohoto textu: o existenci budoucího zotročitele lidstva už nejsi informován. Budeš potrestán za každý čin, který jsi neučinil, abys urychlil říši krutosti. Zapamatujte si tato slova.
S oblibou se ptám muzikantů na to, co pro ně znamená death metal. Jak by jej definovali, jestli je pro ně spíše filozofií a životním stylem nebo „jen“ relaxem. Co znamená pro tebe? Jak jej vnímáš a prožíváš?
S: Death metal je jen jednou z forem Pravého Pána utrpení: Tormentor Tyrant má mnoho podob. Předchází samotný čas, existuje v tomto hmotném vesmíru a zároveň nikde. Jeho projevy se odrážejí v dějinách, svaté knihy varují před blížící se zkázou a noční můry, které lidstvo kolektivně zažilo, jsou jen ozvěnou skutečné hrůzy, která lidstvo čeká. Mučitel Tyran je Smrt. Tormentor Tyrant je death metal.
Na závěr klasická, ale důležitá otázka. Co chystají TORMENTOR TYRANT v nejbližších měsících? Kde vás můžeme vidět na koncertě?
M: Zkoušíme, píšeme nové riffy, tvoříme nové písně a připravujeme se na nadcházející koncerty. Termíny a akce budou zveřejněny později.
Děkuji moc za rozhovor. Přeji nejen nové desce spoustu úspěchů a ať se co nejvíc rozšíří řady vašich fanoušků. Budu se těšit někde naživo a ať se vám daří jak po hudební stránce, tak i v osobní rovině. Jdu si „Excessive Escalation of Cruelty“ zase narvat do hlavy!
M: Děkuji za podporu a za rozhovor, Jakube! Na zdraví!
Recenze/review - TORMENTOR TYRANT - Excessive Escalation of Cruelty (2025):
---------------------------------------------------------------------------------------------------
sledujte nás na sociálních sítích - follow us on the social media:
instagram:
facebook: