DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

pondělí 28. dubna 2025

Home » , , , , , , » Rozhovor - SUPREME VOID - Intenzivní, temný a chladný, disonantní, technický death metalový opus!

Rozhovor - SUPREME VOID - Intenzivní, temný a chladný, disonantní, technický death metalový opus!


Rozhovor s technickou death metalovou skupinou z Polska - SUPREME VOID.

Odpovídal Exile (kytara, zpěv), děkujeme!

Recenze/review - SUPREME VOID - Towards Oblivion (2025):

Ave SUPREME VOID! Nikde jsem s vámi nenašel žádný rozhovor v češtině. Poprosím tě tedy nejdřív, abys čtenářům, kteří vás ještě neznají, představil kapelu. Můžeš klidně začít úplně od začátku a provést nás celou historií SUPREME VOID.

Exile: Zdravím! Díky za rozhovor.

Naše cesta začala už dávno, přibližně před osmi lety pod názvem „Depravity“. Jelikož jsem byl zaneprázdněný různými kapelami, mělo jít o sólový projekt, pod kterým bych čas od času vydával novou hudbu. Čas plynul a mnoho lidí mě oslovilo s prosbou o založení plnohodnotné kapely, což se nakonec stalo. Odehráli jsme pár koncertů a pak jsme si dali dlouhou pauzu. Po zhruba dvouleté odmlce jsem se rozhodl vydat EP „End Of Games“, které stále hrajeme naživo. Byl to předstupeň toho, co přijde na našem nadcházejícím albu „Towards Oblivion“.


Letos vydáváte novinku „Towards Oblivion“. Opět se jedná o temný, drsný, technický, disonantní a poctivý death metal. Přistupovali jste k nahrávání jinak než u minulého EP „End of Games“ nebo jste zvolili ověřené postupy?

Exile: Byly to většinou osvědčené metody, zejména pokud jde o čistě nahrávací aspekt, nicméně došlo ke změnám. Především toto album obsahuje živé bicí. „End Of Games“ byla v podstatě moje sólová deska, měla naprogramované bicí. I když jsem skladby psal víceméně sám, hodně jsem dělal feedback sessions s Cyklonem, naším bubeníkem.

Nová deska mi přijde o nějaký řád komplikovanější, zpočátku možná méně přístupná, zároveň ale neskutečně temná a zlá. Byl to záměr? Jak vlastně album vznikalo a jakým způsobem jste skládali muziku?

Exile: Především jsem věděl, jak chci, aby kapela zněla, což zahrnovalo nejen tóny jednotlivých nástrojů, ale i náladu, do které se chceme dostat, a hlavně - jak toho dosáhnout. V našem případě je hudba jednoznačně kytarová, takže zvláštní pozornost byla věnována kytarovým riffům, aranžím, tomu, co jde za čím atd. Nic se nedělalo izolovaně - vždycky existovala představa, jak budou hrát bicí, spolu s baskytarou. Vokály byly naplánovány až po napsání všech písní.

Každý riff jsem nahrával doma. V podstatě celé album vznikalo ve studiovém režimu - nahrávání v DAW, sdílení souborů se členy kapely, vytváření click tracků.

Během té doby jsem si také chtěl předem naplánovat všechny možné scénáře nahrávání tohoto alba a uvědomil jsem si, že nejkritičtější částí, kterou je třeba nahrát, jsou bicí. Je to nejvíc akustický nástroj ze všech a jeho zvuk se bude lišit studio od studia. Jedinečný zvuk v metalové hudbě už dnes není úplně možný, ale co se týče rozlišitelného zvuku - bicí jsou klíčové.


Mám „Towards Oblivion“ ve svém MP3 přehrávači a musím říct, že jsem jím doslova pohlcen. Nejsou to jen skvělé nápady, ale i zvuk, který je jedním slovem devastující. Sedím třeba v tramvaji a najednou se přistihnu, že si podupávám nohou. Mám sto chutí začít pařit. Nebýt už pán v letech, asi bych to i udělal. Kde jste desku nahrávali a kdo je podepsán pod masteringem?

Exile: Jsem rád, že to tak cítíš, zejména proto, že „Towards Oblivion“ nebylo navrženo tak, aby se snadno poslouchalo.

U bicích jsme měli velké štěstí, že nás pozvali do studia Hertz, abychom znovu nahráli jednu ze skladeb z našeho EP. Došli jsme k závěru, že tohle studio je pro zachycení hry bicích ideální, a tak jsme do toho šli. Pak jsme se tam vrátili. Nahrávání bicích vedl Scott Elliott s Karolem Andresem (zvukařem kapely UKĆ).

Kytary a baskytaru jsem jako obvykle nahrával doma já. Kytary trvaly asi 2 měsíce, protože to byl každodenní grind 4-5h po práci (navíc v době festivalové sezóny, takže byly volné dny), protože se nahrávaly čtyřikrát (každá skladba se v podstatě nahrávala čtyřikrát). Baskytara zabrala asi 7 dní a byla mnohem víc v pohodě než kytary. Přímý vstup byl zachycen a poslán Scottu Elliottovi pro účely re-ampingu.

O vokály se opět postaral Arkadiusz Zieliński (Godbite) z Blood Run Lodge, session byla velmi profesionální a atmosféra byla jako vždy fantastická. Všechny vokály byly nahrány dvojitou stopou.

Vše dal dohromady, smíchal a zmasteroval Scott Elliott z Chernobyl Audio.

Celkově byl tým, který s námi na albu pracoval, vysoce profesionální a držel si velmi vysoký standard.

Kdo je autorem textů na „Towards Oblivion“? A o čem pojednávají? Kde pro témata berete inspiraci?

Všechny texty na desku jsem napsal já. Jsou to hlavně moje myšlenky o tom, jak si jako lidské bytosti vytváříme největší problémy sami a jak jsme zodpovědní za svá selhání. Je to popsáno z mnoha různých pohnutek, jako je pomsta, úspěch, nízké sebevědomí, podvod, nedostatek zdravého rozumu... všechno se to zhroutí a za všechno si můžeme sami.

Inspirace... jakkoli to zní jako klišé, je to prostě život, nicméně jsem se chtěl o zmíněná témata podělit, protože nejenže jsem je chtěl nějak dostat z hlavy, ale také se hodí k hudbě. Pozoruji a domýšlím si spoustu různých chování a situací. Jsem také velkým fanouškem některých postav ze Star Wars, hlavně uživatelů temné strany - Darth Vader, Darth Maul, Starkiller. Jejich motivy pomsty nebo deprese byly inspirací i pro některé písně.


Kdo je podepsán pod obalem novinky „Towards Oblivion“? Jeho práce se mi hodně líbí. Jak jste vůbec motiv na obal vybírali?

Pro vytvoření našeho díla jsem si vybral Michala „Xaay“ Lorance - pracovat s ním byl vždy můj sen. Spolupracuje s těmi nejlepšími kapelami (Behemoth, Nile, Pestilence...), ale také je členem kapely Redemptor, která je jednou z našich největších inspirací. Tím pádem jsem věděl, že vizi nejen dokonale porozumí, ale také mu mohu dát velkou volnost, protože myslí dál než já. Je opravdu důležité dát kompetentním lidem volnost v myšlení, takhle je společné úsilí mnohem silnější.

Když se ještě podíváme do začátku…Co bylo vlastně tím prvním impulsem, že jste dali dohromady kapelu? A proč zrovna technický death metal? Není to zrovna styl, který by vám získal velkou „slávu“.

Exile: Na začátku jsem měl několik spolužáků, kteří hráli v kapele. Viděl jsem jejich vystoupení a řekl jsem si: „No jasně, chci to samé!“. Čím víc jsem hrál, tím víc jsem si uvědomoval, že death metal je nejlepší žánr vůbec. Někteří lidé mi říkali, abych „poslouchal všechno“, ale po dlouhé době jsem si uvědomil, že to nemusí být nutně pravda. Nechtěl jsem se do ničeho nutit, protože hudba by měla být v první řadě zábava. Později jsem si také všiml, že death metal je velmi inkluzivní žánr! Existují deathmetalové kapely, které vznikly za účelem míchání žánru s jazzem, blues, filmovou hudbou nebo dokonce rapem/hip-hopem. Nikdy jsem neslyšel o tom, že by nějaký umělec chtěl hrát jazz, blues se záměrem smíchat je s metalem, zejména s extrémním metalem.

Nedělám to pro slávu, dělám to, protože to chci dělat. Tento druh extrémního metalu se mnou rezonuje na 100 %. To zaručuje poctivost, zábavu pro tvůrce a skvělý výsledek pro posluchače. Jestli to vzbudí nebo nevzbudí pozornost, to je v pořádku. Jsem ale velmi vděčný za to, co se kolem alba momentálně děje, chtěl jsem prostě vydat hudbu a přispět k ní.


Pocházíte z Polska a hrajete extrémní death metal. Naše čtenáře by určitě zajímalo, jak funguje v Polsku death metalová scéna. Abych pravdu řekl, tak poslední dobou od vás slyším jen samé skvělé smečky. Znamená to, že je u vás v současnosti scéna hodně silná? Co třeba koncerty, kolik chodí lidí?

Exile: Tvoje otázka mi připomněla mé první evropské turné s americko-britskými kapelami, kde jsem byl jediným Polákem na palubě. Všichni křičeli jména Behemoth, Mgła, Vader, Hate a tak dále. Ale předpokládám, že velká jména už znáte, rád bych zmínil některé možná méně známé kapely, které nemají takovou publicitu: Redemptor, Dormant Ordeal (jejich nové album nakopává zadky!), Godslut, Varmia, Trauma, Symbolical, Infernal Flame, Hellspawn, MorD, Obsidian Mantra, Everything Is Fire, Blind Salvation.

Návštěvnost koncertů... velké kapely samozřejmě přitahují pozornost, takže půjdeme na menší kapely. V Polsku v podstatě nemá smysl hrát mimo pátek/sobotu. Když už hrajete o víkendu, měli byste mít lidi na koncertě, za předpokladu, že jste s bookerem udělali dobrou propagaci (což považuji za základní věc). Pokud zabookujete a tím to končí - nic vám nepomůže. Klíčem k úspěchu je proaktivita.

Nedá mi to a musím se zeptat. Žijete v Polsku, které je považována za silně katolickou zemi. Nemáte s tím nějaké problémy? Dostanete prostor třeba v televizi, v novinách? Jak je vůbec život ve vaší zemi ovlivněn křesťanstvím?

Exile: Upřímně řečeno, hlavní média vůbec vynechávám. V televizi jsou talentové soutěže a tak, ale moc metalových kapel tam není. Osobně bych se tam ani nesnažil dostat. Je to ztráta času, není to naše cílová skupina. Vzhledem k tomu, že desky Supreme Void mají být náročné, nutící k zamyšlení, bylo by kontraproduktivní vnucovat se do prostředí, které takovou tvorbu neocení. Totéž platí pro hlavní noviny. Existují média věnující se metalové hudbě a je to skvělé - každý má svůj prostor.

Křesťanství, stejně jako všechna ostatní náboženství, je úhel pohledu. Omezovat se pouze na jeden úhel pohledu nefunguje - je jedno, kterého Boha uctíváte. Může vás to někam dovést, ale člověk musí přijmout širší pohled, aby byl vynikající. Křesťanství je nějakým způsobem součástí polské kultury, ať chceme, nebo ne - historicky i politicky. Někdy může být těžké se od něj odpoutat, záleží na tom, v jaké rodině se člověk narodí - já naštěstí nepocházím z čistě křesťanské rodiny, takže jsem tento problém nezažil. Moje cesta je moje vlastní.


Z vaší hudby je cítit, že jste ovlivněni jak americkou death metalovou školou, tak i starými evropskými kapelami. Jak jste na tom jako fanoušci? Máte radši původní death metal devadesátých let nebo čerpáte inspiraci i z nových desek? Pokud ano, zajímalo by mě, které smečky měly/mají na SUPREME VOID největší vliv.

Exile: Největší vliv na Supreme Void měly tyto kapely: Ulcerate, Gorguts, Redemptor, Ad Nauseam, Hate, Dormant Ordeal a mnoho dalších kapel tohoto žánru. Za album „Earthborn Evolution“ musím striktně zmínit Beyond Creation, protože jejich přístup k osmistrunným kytarám mě motivoval k tomu, abych začal zkoumat tento nástroj a vytvořil náš zvuk, prolínající velmi nízko laděnou kytaru s úplně jinými riffy.

Osobně, a myslím, že to většinou platilo i pro ostatní členy kapely - čerpám hlavně z nových kapel. Těším se na nové desky, protože se snažíme posouvat dál. U starých kapel by to z definice nešlo - je to něco už hotového, opakujícího se. Chci něco nového, svěžího, ambiciózního, ale zároveň žádnou nucenou originalitu - jen staré dobré riffy. Staré kapely mám rád, nechápejte mě špatně, ale poslouchám je jen pro zábavu. Začínal jsem u kapel jako Behemoth (éra Demigod), Cannibal Corpse, Morbid Angel. Mám je rád, ale později jsem zjistil, že nové kapely mají z dlouhodobého hlediska mnohem víc co nabídnout. Staré kapely mají dvě věci - skvělou hudbu a sentiment. I když je to velká hodnota, chci prostě víc.

Co vlastně vy a koncerty obecně? Jste kapelou, která jezdí po koncertech, co to jenom jde nebo si hodně vybíráte? Máte nějaký sen, třeba skupinu, se kterou byste chtěli vyrazit na turné nebo festival, město, kde byste chtěli vystupovat?

Exile: Existuje mnoho způsobů, jak si objednat vystoupení - DIY, platba za hraní, pozvánky od známých atd. Protože všichni pracujeme, musíme si vše rezervovat předem, také časové sloty jsou omezené - jak už bylo řečeno, v Polsku se dá hrát jen o víkendech. Zatím kombinujeme DIY přístup s navazováním kontaktů s dalšími spřátelenými kapelami. Tento přístup se zdá být nejlepší kombinací kvalitní show a udržitelnosti pro kapelu.

 

Co pro tebe znamená death metal a hudba všeobecně? Je tvým koníčkem nebo životním stylem? Klidně se můžeš pustit i do filozofických úvah.

Je to rozhodně životní styl. Měl jsem to štěstí, že jsem si už od mládí všímal toho, co chci v životě dělat, a rozhodl jsem se pro tento životní styl. Hodně cestuju po koncertech, desetkrát jsem byl na festivalu Brutal Assault. Samozřejmě k tomu pracuji jako každý jiný, hudbou se neživím. Nicméně jsem si to už dávno promyslel a rozhodl jsem se, že se nebudu věnovat některým jiným určitým věcem, abych se mohl hudbě věnovat tak hluboko, jak se jí věnuji.

Co chystají SUPREME VOID v nejbližších měsících? Co nějaké turné, nebude? Jestli chceš něco vzkázat fanouškům, labelům nebo promotérům, zde je prostor…

Exile: V současné době máme domluvené koncerty v Polsku. Už teď máme víkend v květnu, včetně Bloodstock Metal 2 The Masses eliminations. Zbytek koncertů ještě není ohlášený, takže na ty si počkejme. Nějaké koncerty si domlouváme i sami se spřátelenými kapelami. Samozřejmě máme vyšší ambice koncertovat nejen v Polsku, takže pokud jste promotér/booker a chcete, abychom hráli ve vašem městě - oslovte nás.

Uvidíme, jak to bude s cyklem propagace alba, ale zatím to vypadá slibně!

Jdu si vaši novou desku „Towards Oblivion“ znovu pustit. Musím říct, že pro mě osobně se jedná v podstatě dokonalé death metalové dílo. Totální inferno. Přeji vám, aby se nahrávce dařilo, aby se dostala k co největšímu počtu fanoušků. Zaslouží si to. Děkuji za rozhovor a už teď se těším, až vás uvidím někdy naživo!

Exile: Děkuji za rozhovor a milá slova! Určitě si v Česku rád zahraju, protože s vaší kulturou opravdu souzním - právě jsem se vrátil z dovolené v Praze (a vychutnal si dobrý Pilsner Urquell z tanku), doufám, že se vrátím se zbytkem smečky. Nezapomeňte si co nejhlasitěji pustit „Towards Oblivion“!

Recenze/review - SUPREME VOID - Towards Oblivion (2025):

https://doloremrecords.bandcamp.com/album/towards-oblivion




---------------------------------------------------------------------------------------------------
Share this games :

TWITTER